Wołowina i warzywa chao (po chińsku) lub
stir-fry (po angielsku) to szybkie, zdrowe i pyszne danie dla całej rodziny. Moje własne dzieci absolutnie uwielbiają to mięsne danie przygotowane w domu. Domowe stir-fry jest nieskończenie smaczniejsze od restauracyjnego stir-fry. Domowy sos
Teriyaki jest też nieporównywalnie smaczniejszy od jakiegokolwiek sosu butelkowego. Gorąco polecam wypróbowanie tego wspaniałego przepisu. Jestem absolutnie pewna, że stanie się on nowym "specjalnym" przepisem w Waszym domu, nawet gdy wpadną do Was najbliżsi przyjaciele.
Moim własnym źródłem tego przepisu jest babcia naszej rodziny, która jeszcze w tym roku obchodziła swoje 93 urodziny - ciocia Halina Daugirdienė, autorka książki kucharskiej "Taupioji kucharz", wirtuozka kulinarna rodziny Daugirdów. Jeszcze w 1989 roku nauczyłem się od niej jak robić to danie. Wtedy, pamiętam bardzo dobrze, nazywano ją w naszej rodzinie "ulubionym daniem wujka Jonasa". Otóż w dzisiejszych czasach jest to ulubione stir-fry moich dzieci.
Do tego dania najbardziej nadaje się skóra wołowa lub dowolna polędwica (stek) pokrojona w paski o grubości mniej więcej palca. Ale jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz też użyć wieprzowiny lub kurczaka.
Wybór warzyw do tego dania jest naprawdę nieograniczony. Sama często korzystam z resztek warzyw, które są już w lodówce i trzeba je "uratować" przed zestarzeniem. Zazwyczaj jest to cebula i marchew, które zaczęły mięknąć, papryka, która zaczęła się marszczyć, fasola, która wysycha, czy też florety brokułów, które zaczynają się otwierać. Robiąc to danie zawsze mam w szafce orzechy (ziemne, curry lub sezamowe) i warzywa w puszce (młode kolby kukurydzy, kasztany lub zielona fasolka) - w te składniki zawsze zaopatruję się z wyprzedzeniem, bo wiem, że dzieci często będą prosić o stir-fry, a ja nie zawsze będę miała czas szukać ich wśró
W swojej kuchni zawsze używam tylko bardzo świeżego mięsa. Decydując się na zakup mięsa do tego dania, zawsze dokupuję jedno lub dwa świeże warzywa, aby je doprawić. Mogą to być np. liście zielonej cebulki, miękki groszek (
snow pea po angielsku), dowolne grzyby, które lubię, lub któreś z powyższych warzyw - cokolwiek jest dostępne w danym momencie w sklepie, w którym robię zakupy. Im bardziej kolorowe są użyte warzywa, tym danie staje się smaczniejsze. Powinny być dostępne minimum 3 rodzaje warzyw.
Istotą tego chińskiego przepisu na wołowinę jest to, że wszystkie składniki nie są duszone, ale smażone w bardzo gorącym oleju na głębokiej, półokrągłej patelni do stir-fry w stylu azjatyckim (ciężka patelnia o gładkim dnie również zrobi). Płomień pod patelnią powinien być powyżej średniego, prawie maksymalnego.
Jeśli w którymś momencie smażenia na patelni pojawiły się czarne drobinki, usuń je i oczyść patelnię papierowym ręcznikiem. Ponownie dodajemy niewielką ilość oleju i kontynuujemy smażenie.
Reklama
Do czasu, gdy składniki stir-fry będą się smażyć na patelni, domowy sos Teriyaki powinien bulgotać w małym garnku obok. Sama jestem już "przylepą" i potrafię zadbać o obie części dania jednocześnie, tak aby na końcu te dwie gorące rzeczy idealnie się połączyły tworząc niesamowicie smaczne danie. Jeśli jednak robicie to danie po raz pierwszy, polecam wcześniej przygotować sos Teriyaki, żeby potem nie musieć się nim stresować. Z doświadczeniem w robieniu tego dania przyjdzie zręczność, a po kilkukrotnym wypróbowaniu przepisu będziesz już znał swoje ulubione składniki do tego dania i będziesz mógł oddać się kulinarnej kreatywności.
Tradycyjnie stir-fry z wołowiny i warzyw podaje się z gotowanym ryżem lub gotowanym ryżem z jajkiem. Cały obiad (mięso i warzywa, ryż, sos) przygotowuje się od razu w około pół godziny
Reklama
Potrzebna będzie patelnia do mieszania potraw lub głęboka patelnia z gładkim dnem, jedna łopatka do odsączania mokrych warzyw, druga łopatka i miska do smażonych składników, szczypce lub durszlak do mieszania i wyjmowania składników oraz litrowy lub nieco większy garnek do gotowania sosu "Teriyaki". Wydajność to około 4-8 porcji, w zależności od odmiany i ilości wybranych warzyw.