Ciasto kruche - przepis jak zrobić

2022-12-28 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Ciasto kruche - przepis jak zrobić
Ciasto kruche to nieco uproszczone warstwowe ciasto bez drożdży, które jest niezwykle proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Ja osobiście stałam się wielką fanką siekanego ciasta. Nie jest słodki w ogóle lub lekko słodzony, puszysty i idealny do wielu przepisów: ciast i ciasteczek, z mięsem, z warzywami, z owocami, z jagodami i dżemami; na tarty, na podstawę quiche, na ciastka, na torty (takie jak Napoleon), a nawet można eksperymentować ze zmianą podstawy pizzy ...

Polecam poczytać o zaletach kruchego ciasta i niuansach pieczenia po angielsku na stronie Smitten Kitchen. Autorka tej strony internetowej, która wypróbowała wiele różnych "wymyślonych" i "ulepszonych" przepisów na ciasto siekane: z mlekiem, śmietaną, jogurtem lub śmietaną, tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi, margarynami i tak dalej, i która wróciła do najdoskonalszego, prostego, sprawdzonego w czasie przepisu, tak podsumowuje swoje doświadczenie: "nie warto było wymyślać, bo najlepszy przepis nigdy nie zaginął". To ona osobiście zaczepiła mnie o to kruche ciasto.

Zdradzę Ci podstawowe zasady dobrego kruchego ciasta:
- Puszystość kruchego ciasta utrzymają kawałki zastygłego masła (topiące się masło utworzy wgłębienia w cieście, które zostaną podniesione z masła przez parującą wodę) - dlatego w gotowym cieście powinny być widoczne kryształki masła.
- Masło musi być twarde w kruchym cieście do czasu, gdy trafi do piekarnika. Masło, pokrojone w pojedyncze, jednocentymetrowe kostki, najpierw schładzamy w lodówce. Masło nie może się rozgrzewać podczas wyrabiania ciasta: lepiej, żeby pomieszczenie było chłodne, a powierzchnie zimne. Dotykanie ciasta silikonową szpatułką sprawia, że jest mniej ciepłe niż dotykanie go ręką. Przed wyrabianiem ciasta należy je schłodzić przez co najmniej pół godziny.
- Ciasta nie zagniatamy, ale siekamy nożem lub specjalną deską do krojenia o stalowych ostrzach (robot kuchenny się tu nie nadaje). 
- Najlepiej jest używać samego masła i nie mieszać go z innymi tłuszczami (czasami inne przepisy wymagają margaryny lub tłuszczu kulinarnego).
- Podczas wałkowania powierzchni (stołu lub maty silikonowej, wałka i samego ciasta) daj im dużo miłości. Rozwałkuj ciasto, powoli je dociskając i odwracając, aby ciasto rozszerzyło się równomiernie we wszystkich kierunkach. Zbyt mocne dociskanie może spowodować, że ciasto się rozwarstwi, a tego nie chcemy. 3-4 cm rozłamy wzdłuż brzegów przydadzą się do wyłożenia dna patelni, np. wyklepując większe rozłamy zwilżonym w wodzie pędzelkiem do ciast i szczypiąc je palcami.
- Jeśli pieczemy spody tortowe lub koszyczki w specjalnych formach, warto zostawić wyższe brzegi ciasta, ponieważ kruche ciasto kurczy się podczas pieczenia. Gdy ciasto będzie już uformowane (brzegi ciasta zaciśnięte, a ciasto wyłożone), wstawić do lodówki na co najmniej 3 minuty, aby ciasto było bardziej puszyste. 
Do przygotowania potrzebna będzie motyka do ciasta lub bardzo ostry nóż, miska lub mata silikonowa, silikonowa szpatułka, plastikowa folia spożywcza, wałek, wybrana przez nas forma do ciasta lub blacha do ciastek lub tortów.
Reklama

Efekt: dwa placki o średnicy 22-28 centymetrów i grubości 5 milimetrów. Taka ilość ciasta wystarczy na jeden zawijany placek, lub 2 otwarte placki, lub 10 placków, lub 20-30 ciastek. 
Reklama

Takie ciasto może być niesłodzone - np. do pasztecików mięsnych, przyprawionego puree z dyni lub bardzo słodkiego nadzienia, w którym trzeba stłumić słodycz, np. marmolady; lub słodzone - z dodatkiem jednej łyżki cukru - do nadzienia kremu budyniowego, niesłodzonego nadzienia owocowego, warzywnego (szpinakowego, atrykowego itp.).

Składniki

    • mąka pszenna: 2,5 szklanki (325 mililitrów lub 315 gramów)
    • Cukier: 1-6 łyżek stołowych (nie jest konieczny, w zależności od wybranego przepisu)
    • sól: 1 łyżeczka
    • zimne masło, pokrojone w kostkę: 1 szklanka (250 gramów)
    • woda z lodem: jedna trzecia szklanki (75 mililitrów lub nieco więcej)

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Najpierw w misce wymieszaj mąkę, sól i cukier. Dodać schłodzone kostki masła.
  2. 2. Używając noża lub noża do ciasta, posiekaj masło bezpośrednio do mąki, aż powstaną drobne grudki (około 3-5 milimetrów).
  3. 3. Następnie, mieszając szpatułką, skrapiamy grudki ciasta lodowatą wodą. Ciasto musi się skleić. Jeśli są jakieś suche miejsca, można je skropić jeszcze odrobiną lodowatej wody z łyżki.
  4. 4. Ciasto ścisnąć rękami ze wszystkich stron w kulę.
  5. 5. Ciasto podzielić na 2 mniej więcej równe bryły. Zawiń każdą porcję ciasta w plastikową folię spożywczą i pozostaw na około 30-120 minut lub na całą noc przed zwijaniem.
  6. 6. Następnie przygotować piekarnik na 190 stopni (375°F).
  7. 7. Rozwałkuj ciasto na grubość około 4-5 milimetrów.
  8. 8. Dno naczynia do pieczenia lub formy pokryć warstwą ciasta (nie trzeba niczego smarować).
  9. 9. Przyciąć ciasto wzdłuż krawędzi, zostawiając dość wysokie brzegi (brzegi pokrojonego ciasta kurczą się w dół podczas pieczenia); można użyć palców do zagniatania lub zaciskania krawędzi. Spód ciasta dość grubo nakłuć widelcem.
  10. 10. Miskę z ciastem wkładamy do zamrażarki na około 5 minut.
  11. 11. Po schłodzeniu w naczyniu do pieczenia, ciasto prosto z zamrażarki trafia do piekarnika. Piec przez około 30-35 minut. Ja wolę dłużej (35 minut), żeby ciasto było lekko zrumienione i chrupiące.
  12. 12. To ciasto zachowuje świeżość, gdy jest przechowywane szczelnie w lodówce przez trzy dni lub w zamrażarce przez dwa tygodnie. Pozwól zamrożonemu ciastu rozmrozić się powoli w lodówce przed rozwałkowaniem.
  13. 13. Dodanie do ciasta jednego żółtka lub całego jajka sprawi, że będzie ono twardsze, bardziej kruche i nada się do robienia koszyczków lub jako baza do tarty. W tym przypadku jajko najpierw ubija się z wodą, a następnie z tym płynem ubija się ciasto.
  14. 14. Zastępując wodę w przepisie na ciasto 200 mililitrami kwaśnej śmietany otrzymujemy bardzo smaczne ciasto napoleońskie. Pyszne!
Pieczone w piecu domowe hot-dogi
(1)
Chiński ryż smażony z jajkiem i warzywami
(1)