Ciasto kruche to nieco uproszczone warstwowe ciasto bez drożdży, które jest niezwykle proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Ja osobiście stałam się wielką fanką siekanego ciasta. Nie jest słodki w ogóle lub lekko słodzony, puszysty i idealny do wielu przepisów: ciast i ciasteczek, z mięsem, z warzywami, z owocami, z jagodami i dżemami; na tarty, na podstawę quiche, na ciastka, na torty (takie jak Napoleon), a nawet można eksperymentować ze zmianą podstawy pizzy ...
Polecam poczytać o zaletach kruchego ciasta i niuansach pieczenia po angielsku na stronie
Smitten Kitchen. Autorka tej strony internetowej, która wypróbowała wiele różnych "wymyślonych" i "ulepszonych" przepisów na ciasto siekane: z mlekiem, śmietaną, jogurtem lub śmietaną, tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi, margarynami i tak dalej, i która wróciła do najdoskonalszego, prostego, sprawdzonego w czasie przepisu, tak podsumowuje swoje doświadczenie: "nie warto było wymyślać, bo najlepszy przepis nigdy nie zaginął". To ona osobiście zaczepiła mnie o to kruche ciasto.
Zdradzę Ci podstawowe zasady dobrego kruchego ciasta:- Puszystość kruchego ciasta utrzymają kawałki zastygłego masła (topiące się masło utworzy wgłębienia w cieście, które zostaną podniesione z masła przez parującą wodę) - dlatego w gotowym cieście powinny być widoczne kryształki masła.
- Masło musi być twarde w kruchym cieście do czasu, gdy trafi do piekarnika. Masło, pokrojone w pojedyncze, jednocentymetrowe kostki, najpierw schładzamy w lodówce. Masło nie może się rozgrzewać podczas wyrabiania ciasta: lepiej, żeby pomieszczenie było chłodne, a powierzchnie zimne. Dotykanie ciasta silikonową szpatułką sprawia, że jest mniej ciepłe niż dotykanie go ręką. Przed wyrabianiem ciasta należy je schłodzić przez co najmniej pół godziny.
- Ciasta nie zagniatamy, ale siekamy nożem lub specjalną deską do krojenia o stalowych ostrzach (robot kuchenny się tu nie nadaje).
- Najlepiej jest używać samego masła i nie mieszać go z innymi tłuszczami (czasami inne przepisy wymagają margaryny lub tłuszczu kulinarnego).
- Podczas wałkowania powierzchni (stołu lub maty silikonowej, wałka i samego ciasta) daj im dużo miłości. Rozwałkuj ciasto, powoli je dociskając i odwracając, aby ciasto rozszerzyło się równomiernie we wszystkich kierunkach. Zbyt mocne dociskanie może spowodować, że ciasto się rozwarstwi, a tego nie chcemy. 3-4 cm rozłamy wzdłuż brzegów przydadzą się do wyłożenia dna patelni, np. wyklepując większe rozłamy zwilżonym w wodzie pędzelkiem do ciast i szczypiąc je palcami.
- Jeśli pieczemy spody tortowe lub koszyczki w specjalnych formach, warto zostawić wyższe brzegi ciasta, ponieważ kruche ciasto kurczy się podczas pieczenia. Gdy ciasto będzie już uformowane (brzegi ciasta zaciśnięte, a ciasto wyłożone), wstawić do lodówki na co najmniej 3 minuty, aby ciasto było bardziej puszyste.
Do przygotowania potrzebna będzie motyka do ciasta lub bardzo ostry nóż, miska lub mata silikonowa, silikonowa szpatułka, plastikowa folia spożywcza, wałek, wybrana przez nas forma do ciasta lub blacha do ciastek lub tortów.
Reklama
Efekt: dwa placki o średnicy 22-28 centymetrów i grubości 5 milimetrów. Taka ilość ciasta wystarczy na jeden zawijany placek, lub 2 otwarte placki, lub 10 placków, lub 20-30 ciastek.
Reklama
Takie ciasto może być niesłodzone - np. do pasztecików mięsnych, przyprawionego puree z dyni lub bardzo słodkiego nadzienia, w którym trzeba stłumić słodycz, np. marmolady; lub słodzone - z dodatkiem jednej łyżki cukru - do nadzienia kremu budyniowego, niesłodzonego nadzienia owocowego, warzywnego (szpinakowego, atrykowego itp.).