Postne ciasto na pierogi

2020-09-06 Autor przepisu Worldrecipes.eu

Postne ciasto na pierogi
Bardzo łatwe do przygotowania ciasto bez jajek! Ciasto na pierogi, przygotowane tylko z mąki i wody, okazuje się jednak bardzo elastyczne, dobrze się rozwałkowuje i dobrze się układa. Takie ciasto pomoże ci nie tylko podczas postu; zrobione z niego pierogi wychodzą miękkie i delikatne.

Registered i zalogowani użytkownicy widzą mniej reklam.

Składniki

    • woda: 1 filiżanka
    • mąka: 3 filiżanki
    • sól: 0,5 łyżeczki

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Przygotuj jedzenie do zrobienia ciasta. Weź wodę filtrowaną lub butelkowaną, smak przyszłych pierogów zależy od jej smaku, nie zaniedbuj tego. Mąka może zająć więcej lub mniej. Wszystko zależy od jego jakości i wilgotności. Dodatkowo potrzebujesz również niewielkiej ilości do dalszego zwijania i rzeźbienia pierogów.
  2. składniki na postne ciasto na pierożki
  3. 2. Lekko podgrzej wodę, powinna być ciepła. Taka woda lepiej i szybciej wytworzy gluten w cieście, co jest szczególnie ważne w wersji chudej, gdzie nie ma jaj, które odpowiadają za elastyczność. Wlej sól do wody, zamieszaj.
  4. mieszamy sól z wodą
    Reklama
  5. 3. Wlej mąkę do dużej miski. Nie dodawać całej mąki na raz, na początek użyj dwóch szklanek. Następnie dodasz w razie potrzeby. Zrób rowek na środku. Stopniowo, ciągle mieszając, wlewać wodę. Ponieważ nie przygotowujemy ciasta do pieczenia, nie ma potrzeby przesiewania mąki.
  6. wlewamy wodę z solą do mąki
  7. 4. Gdy ciasto jeszcze się rozlewa, stopniowo dodawaj mąkę. Na początku łatwo będzie ugniatać widelcem, a następnie ugniatać rękami.
  8. ugniatamy ciasto
  9. 5. Ciasto zagniatać przez około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne i praktycznie nie przylega do dłoni. Na taką ilość produktów zajęło mi trochę więcej niż trzy szklanki mąki.
  10. ugniatanie ciasta
  11. 6. Zbierz ciasto w kulkę, posyp mąką ze wszystkich stron. Miskę ciasta przykryj ręcznikiem i odpocznij przez 20-30 minut. W tym czasie gluten dobrze się w nim rozwinie, a ciasto stanie się bardzo elastyczne. Alternatywnie możesz włożyć ciasto do torby i przechowywać w lodówce.
  12. ciasto zebrane w kulkę
  13. 7. Robiąc kolejne pierogi rozwałkuj ciasto na posypanej mąką powierzchni roboczej. Wolę rzeźbić pierogi nie wycinając wykrojów z dużego koła, ale rozwałkowując pojedyncze kółka z małych kawałków ciasta.
  14. 8. Naprawdę podobała mi się praca z chudym ciastem. Nawet nie poczułem różnicy w porównaniu ze zwykłymi! Był doskonale zgnieciony, dobrze rozwałkowany. Podczas gotowania nie pełzał, ale jednocześnie stał się bardzo delikatny.
  15. 9. Do chudego ciasta można też dodać kilka łyżek oleju roślinnego, wtedy na pewno będzie bardzo plastyczne.
  16. 10. Nawiasem mówiąc, to ciasto można wykorzystać nie tylko do pierogów, ale także do pierogów, wszelkich innych potraw, na które ciasta nie należy upiec, ale ugotować. Smacznego !
  17. ciasto na pierogi
Postne ciasto na pierogi
Postne ciasto na pierogi
Postne ciasto na pierogi
Postne ciasto na pierogi
Postne ciasto na pierogi
Pierogi z kurczakiem - świetny dodatek do zup
(2)
Pierogi z mięsem
(1)
Pierogi z kaszą, porem i boczkiem
(1)