Jak idealnie ugotować jajka?

2020-03-06 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Jak idealnie ugotować jajka?
Gotowane jajka są podawane miękkie, półtwarde i twarde. Półtwarde możemy gotować bez skorupki.

Jajka zawsze trzeba umyć ciepłą wodą i wtedy tylko gotować. Skorupka czasami jest przebijana, żeby nie rozbiła się. Przebijany zawsze jest tępy koniec jajka. Żeby rozpadła się błona podskorupowa i żółtko nie wylało się, igła musi wkłuć się nie głębiej czym na 3 milimetry.

We wrzącej wody jajka trzeba zanurzyć wszystkie w ten sam czas, wtedy wszystkie jednakowo ugotują się. Do tego celu stosuje się specjalne sito, który umieszcza się do garnku z wodą. Dzięki niemu wygodnie jest wyciągnąć i ostudzić jajka. Czym dłużej będziemy gotować jajka, tym twardsze będą.

Jeżeli jajka podajemy na śniadanie, to muszą być podane dla ich przynależne naczynka.

Jajka nigdy nie muszą być umieszczone naczyń z srebra i nigdy nie są jedzone za pomocą srebrnych narzędzi.

Składniki

    • jajka

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Gotowane półtwarde jajka. Świeże jajka wkładamy do sitka, zanurzamy w wrzącej wodzie, przykrywamy pokrywką i gotujemy około 5 minut (jeśli jajka są bardzo duże, to jeszcze je zostawiamy w wodzie na pół minuty, ale garnek odkładamy z ogniu). Wtedy wybieramy, płuczemy zimną wodą i znów ciepłe niesiemy na stół.
  2. instrukcja gotowania jajek
  3. 2. Jeżeli jajka chcemy podać bez skorupki, wybieramy z wrzącej wody, zanurzamy (12-15 minut) w zimnej, następnie obieramy skorupkę, przed podaniem na stół, ogrzewamy w ciepłej słonej wodzie (tylko nie gotujemy). Gotowane jajka możemy posmakować solą pieprzem lub liśćmi zielonej cebuli.
  4. 3. Miękkie ugotowane jajka (główny przepis). Nic prędzej nie przygotujemy czym miękkie jajka. Jednak musimy mieć na uwadze. Zagotowujemy wodę w garnku, odkładamy garnek z ogniu, sitko z jajkami zanurzamy w wodzie, tylko staramy się nie rozbić skorupkę, i przykrywamy garnek pokrywką. Jak już woda zagotuje się, po 3 minutach wybieramy.
  5. miękkie ugotowane jajka
  6. 4. Miłośniki mówią, że miękkie jajka bywają o wiele smaczniejsze, jak je są wkładane do garnku z zimną wodą, a jak już zagotuje się, wybieramy przez 20 sekund.
  7. 5. Jajka zanurzamy do wrzącej wody, i jak już oni znów zaczną gotować się, przez 1 minutę garnek odkładamy z ogniu i jeszcze na 5 minut zostawiamy w wodzie.
  8. 6. Miękkie jajka możemy zgotować nie sekundy nie trzymając garnka na ogniu. Wkładamy je do garnka, zalewamy wrząca wodą, żeby wszystkie utonęli, i zostawiamy na 10 minut. Następnie wylewamy wodę, i znów zalewamy wrząca wodą i przez 2-3 minuty wybieramy jajka. Białko będzie zagęszczona w delikatną białą masę, a żółtko zostanie na pół cieczowa.
  9. 7. Miękkie jajka są podawane tylko gorące. Pikantny smak doda gorczyca lub tylko co starty chrzan.
  10. 8. Jajka są jadalne łyżeczką, obrana skorupka tylko z jednego końca. Ale są miłośniki które jedzą miękkie obrane ze skorupki jajka, włożone do ciepłej miseczki i zmieszane z miękkim masłem (lub twardym, posiekany na kawałeczki)
  11. 9. Na twardo ugotowane jajka. Jeżeli chcemy jeść twarde jajka, musimy je gotować 8-10 minut od początku wrzenia wody. Dłużej gotowanych jajek białka są zbyt sztywne i znika jasno żółte odcienie żółtka. Ugotowane jajka od razu zanurzamy w zimnej wody, wtedy łatwo zdejmiecie skorupkę.
  12. na twardo ugotowane jajka
  13. 10. Jeżeli chcemy jajko ugotować na twardo, żeby białka nie ściemniały, gotujemy 5 minut, potem jeszcze na 8 minut wkładamy do gorącej wody.
  14. 11. Jeżeli będziemy gotować na wielkim ogniu, białko jajka będzie stałe, a żółtko - płynne. Przeciwnie będzie, jak będziemy gotować na małym ogniu.
  15. 12. Twarde jajka są jadalne gorące i zimne. Do nich wspaniałe pasują świeże ogórki lub rzodkiewki.
  16. 13. Półtwarde jajka, gotowane bez skorupki. Tak przygotować jest o wiele ciężej ale i ciekawiej. Do głębokiego garnka wlewamy 1 litr wody, 50 gramów octu, sypiemy 10 gramów soli i rozgrzewamy dopóki zagotuje się. Wtedy mieszamy wodę dopóki powstanie wir, prędko wpuszczamy w jego po jednym świeżym jajkiem. Białko natychmiast pokryje żółtko. Garnek przykrywamy pokrywką i gotujemy 3 minuty na małym ogniu, wtedy sitkiem ostrożnie wybieramy jajka i wykładamy do zimnej wody. Jak już ostygnie, odkrajamy odwieszone krawędzi białka. Żółtko w środku musi być półpłynne.
  17. półtwarde bez skorupki gotowane jajka
  18. 14. Niesiemy na stół, grzejemy w tej samej wodzie, w którym gotowały się jajka.
  19. 15. Z jajek, gotowanych bez skorupki, są przygotowane gorące i zimne dania. Je możemy kłaść do gorącego sosu (pomidorowego, śmietany, grzybów, chrzanu) lub polać zimnym cebulowym sosem i podać z gorącymi ziemniakami.
Omlet błonnikowy z fasolką szparagową
(1)
Omlet z ziołami
(1)