Faworki na krupczatce

2023-05-09 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Faworki na krupczatce
… kruche, cieniutkie, lekkie i bardzo delikatne – w sam raz na ostatki! Dzięki wybijaniu ciasta wałkiem faworki będą mocno napowietrzone, a dzięki wykrawaniu faworków karbowanym radełkiem uzyskamy śliczny kształt – takie faworki dostaniesz tylko w domowej cukierni :) Te faworki są naprawdę pyszne, chrupiące i dużo, dużo lepsze niż kupne!

Składniki

    (u mnie z połowy porcji, na ok. 30 sztuk):
    • 75 g. mąki pszennej, typ 500
    • 75 g. mąki krupczatki
    • 3 żółtka
    • 10 g. cukru pudru
    • 10 g. miękkiego masła
    • 1,5 – 2 łyżki śmietany 18 %
    • 1/2 łyżki spirytusu, wódki czy octu
    Dodatkowo:
    • olej do smażenia (może być również smalec lub klarowane masło)
    • cukier puder do posypania

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Do dużej miski wkładamy wszystkie składniki, zagniatamy je do momentu, aż otrzymamy gładkie, ale dość twarde i elastyczne ciasto (w razie potrzeby można dodać dodatkowo 1 łyżkę śmietany), zawijamy je w folię, a następnie wybijamy wałkiem przez ok. 10 – 15 minut (im lepiej wybite, tym ładniejsze będą bąbelki na faworkach).
  2. 2. Dokładnie wybite ciasto schładzamy w lodówce przez ok. 1 godzinę.
  3. 3. Schłodzone ciasto rozwałkujemy jak najcieniej (najlepiej na grubość ok. 1 – 2 mm. (Faworki rozwałkowane na 1 – 1,5 mm. są idealnie kruche, lekkie, natomiast te rozwałkowane na max. 1 mm. są jeszcze bardziej delikatne, bardziej kruche, ale przez to bardziej narażone na pękanie i trzeba bardzo uważać, aby się nie połamały.)), po czym kroimy je na prostokąty o wymiarach ok. 15 x 3 cm. W każdym pasku robimy otworek i przewijając jeden z końców przez otwór formujemy faworki.
  4. 4. W szerokim garnku rozgrzewamy tłuszcz, a po chwili sprawdzamy czy osiągnął odpowiednią temperaturę wrzucając do niego kawałek ciasta. Jeśli ten kawałek ciasta od razu wypłynie na powierzchnię, a wokół pojawi się mnóstwo bąbelków, to jest to dla nas najlepszy znak, że możemy rozpocząć smażenie faworków (tłuszcz nie możemy być za gorący!).
  5. 5. Faworki smażymy z obu stron na lekko złoty kolor, osączamy na papierowym ręczniku, odstawiamy do ostygnięcia, a następnie dekorujemy cukrem pudrem.
Faworki na krupczatce
Faworki na krupczatce
Faworki na krupczatce
Rolada śmietankowa z borówkami
(1)
Najszybszy na świecie piernik
(1)
Eklerki z kremem budyniowym
(1)