Falafele - co to właściwie jest? Arabski: فلافل = falāfel, danie z mąki z ciecierzycy i/lub fasoli smażone w oleju. Jest to tradycyjne danie arabskie, które zwykle podaje się z orientalnym chlebem, zwanym pitą, lub zwiniętym w lawasz. Podaje się ją również z sałatką, warzywami, sosami pikantnymi lub tahini. Falafle można jeść samodzielnie jako przystawkę lub jako część meze.
W niemal wszystkich krajach Bliskiego Wschodu (także na Zachodzie) falafle robi się z ciecierzycy. Nie gotuje się ich, lecz pozostawia na noc do napęcznienia, a następnie rozgniata z przyprawami (najczęściej czosnkiem, porami, kminkiem itp.). Z masy robi się podłużny lub kulisty kształt i smaży na oleju. Falafele z fasoli są najbardziej popularne w Egipcie.
Falafele w ogóle wywodzą się z Egiptu. Prawdopodobnie zainspirowały je podobne indyjskie dania, które pod koniec XIX wieku wprowadzili Żydzi z Kerali i Kalkuty. To danie z Aleksandrii rozprzestrzeniło się następnie w wielu częściach Bliskiego Wschodu dzięki wysiłkom Żydów i jest tam dziś bardzo popularną przekąską. Populacje tureckie i arabskie zdołały spopularyzować to danie również w Europie. Falafele stały się popularne w wielu krajach zachodnich, zwłaszcza jako przekąska dla wegetarian i wegan.
Koptowie zastępują falafelami mięso podczas postu, ale legenda nie jest poparta dowodami, że robią je od czasów starożytnych. W czasie Ramadanu falafle są czasem podawane także podczas iftaru, czyli kolacji o zachodzie słońca.
Sama ugotowałam już nie jeden falafel, bo zawsze chciałam odkryć swój ulubiony przepis. I muszę powiedzieć, że ten jak na razie najbardziej mi się podoba, więc podzielę się nim z Wami wszystkimi. Nie czekaj, zacznij tworzyć swoje własne!