Co to jest czarny ryż i jak go jeść?

2023-01-20 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Co to jest czarny ryż i jak go jeść?
Co to jest czarny ryż?

Czarny ryż ma egzotyczny wygląd i niezwykły aromat świeżo upieczonego chleba. Jest to specjalna odmiana ryżu, która narodziła się w Vercelli we Włoszech w 1997 roku poprzez skrzyżowanie typowych odmian ryżu z doliny Padu z czarnym ryżem pochodzenia azjatyckiego.

Nazwa Venere nawiązuje do bogini miłości, płodności i piękna, znanej z mitologii greckiej. W Chinach rzadki czarny ryż był uważany za potężny afrodyzjak, a jego uprawa była bardzo ograniczona do cesarza i ekskluzywnych rodzin szlacheckich.

Jakie są korzyści z tego tytułu?

Ryż ten ma bogaty czarny kolor. To tu leżą antocyjany - antyoksydanty, które pomagają w walce ze starzeniem się komórek, chorobami serca, układu krążenia i oczu. Są bogate w minerały i witaminy (doskonałe źródło witamin B i B1, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia). Czarny ryż jest pełnoziarnisty, a więc bogaty w błonnik, ma niższy indeks glikemiczny niż biały ryż i jest łatwiejszy do strawienia.

Małe sztuczki:

Ryż możesz przygotować wcześniej: gotuj ryż przez około 15-20 minut, ostudź i odstaw do lodówki. Aby przygotować danie (np. risotto), gotuj ryż w wybrany sposób jeszcze przez około 15-20 minut.
Reklama

Całkowicie lub częściowo ugotowany ryż można przechowywać w lodówce przez kilka dni w szczelnie zamkniętym pojemniku lub po prostu zamrozić.

Z czym ją połączyć?

Chociaż czarny ryż jest bardzo aromatyczny sam w sobie, to szczególnie łatwo jest go połączyć z popularnymi składnikami. Sukces dania będzie zależał od jakości wybranych produktów, dlatego preferowana jest mniejsza różnorodność składników, ale jak najlepszej jakości.

Przygotuj czarny ryż z:

- Białe mięso (kurczak, indyk, królik)
- Warzywa (świeże, solone, kiszone, kwaszone, fermentowane)
- Owoce morza (zwłaszcza kalmary, krewetki)
- Sosy (pesto, mango, curry, kokosowy)
- Sery (mozzarella, feta, kozi)
- Dżemy, słodkie kremy (krem kasztanowy, puree jagodowe)
- Owoce i jagody (zwłaszcza brzoskwinie, melon, mango, jabłka, grejpfrut)
- Ryba

Co ugotować?

Ryż można podać jako dodatek do dania, wystarczy skropić go oliwą z oliwek extra virgin.

Zrób risotta, zupy, przystawki, ciasta, desery, puddingi lub po prostu dodaj kilka łyżek czarnego ryżu do zwykłej sałatki.

Smaczne odkrycia! A teraz przepis na to, jak ugotować go od podstaw! :)

Składniki

    • czarny ryż
    • woda

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Czarny ryż po odpowiednim ugotowaniu pozostaje jędrny i sypki. Przed gotowaniem zalecamy opłukanie ryżu pod chłodną, bieżącą wodą. Stosunek ryżu do wody powinien wynosić 1/4 ( 1 część ryżu + 4 części wody). Bądź cierpliwy - ten ryż potrzebuje około 40 minut na ugotowanie.
  2. 2. Ryż włożyć do rondla, zalać wodą i przykryć pokrywką. Gdy dojdzie do wrzenia, należy zmniejszyć ogień do najniższego ustawienia i upewnić się, że wody jest wystarczająco dużo podczas całego procesu gotowania.
  3. 3. Jeśli nie czujecie się zbyt mocni w kuchni, możecie wsypać ryż do rondla, przykryć go bardzo dużą ilością wody (ale nie mniej niż w proporcji 1:5) i gotować przez około 40-45 minut na średnio-niskim ogniu. Jeśli ryż jest ugotowany (będzie jeszcze jędrny i chrupiący), odcedź pozostałą w garnku wodę. Najważniejsze, żeby go nie przegotować.
  4. 4. Gotując ryż w piekarniku, zalecamy wybrać przykryte naczynie lub blachę do pieczenia z wyższymi bokami i przykryć je folią. Ryż rozsypać w naczyniu, przykryć wrzątkiem i piec w temperaturze 180°C przez około 45 minut. Następnie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy do odpoczynku na 10 minut. Odkrywamy naczynie do zapiekania i spulchniamy ryż widelcem.
  5. 5. Jeśli robisz risotto, podsmaż posiekaną cebulę w odrobinie oliwy z oliwek extra virgin, dodaj ryż i podgrzewaj przez 1-2 minuty. Następnie wlej wino, a gdy wino odparuje, gorący bulion (jeśli nie używasz wina, wlej bulion). Cały czas dodawaj bulion po trochu, a gdy odparuje, dodaj więcej. Powtarzaj tę czynność, aż ryż będzie ugotowany. Na końcu dodajemy masło i starty twardy ser. Smacznego!
Grzanki z cukinią i mozarellą
(1)
Kotlety z jajek
(1)
Knedle serowe ze śliwkami
(1)
Pierogi ze szpinakiem i serem feta
(1)
Majonez z fasoli
(1)
Sałatka z awokado i fetą
(1)