Wiele osób ma tendencję do myślenia, że ryż może być podawany tylko jako dodatek do potraw, ale to nieprawda! Tym przepisem postaram się Wam to udowodnić.
Czy słyszeliście kiedyś o słynnym indyjskim daniu - biryani? A może i Wy spróbowaliście? Na pierwszy rzut oka to danie może wydawać się półmiskiem dla oracza, ale nie dajcie się zwieść. Sekretem prawdziwego biryani jest soczyste, delikatne mięso, indyjskie przyprawy i przede wszystkim sypki ryż. Dlatego tak ważne jest, aby przed przygotowaniem tego dania wybrać odpowiedniej jakości ryż. Prawdziwe, tradycyjne biryani nie jest robione z byle jakiego ryżu, ale tylko z ryżu basmati, który ma lekko orzechowy smak i nie skleja się podczas gotowania.
Według źródeł pisanych biryani wywodzi się z perskiego plov, które trafiło do Indii w XV i XVI wieku. W Indiach była stale udoskonalana przez kucharzy rodziny królewskiej przy użyciu smaków unikalnych dla lokalnego regionu, dając tym samym początek jednej z najbardziej popularnych indyjskich potraw. W czasach starożytnych biryani podawano tylko rodzinie królewskiej i tylko na złotych lub srebrnych talerzach, ale z czasem rozprzestrzeniło się w całej Azji Południowej (Indie, Pakistan, Bangladesz) i stało się integralną częścią ich kuchni. Wielu miejscowych twierdzi, że świętowanie jest nie do pomyślenia bez ogromnego garnka biryani. Sprawi, że dom będzie pachniał jak sklep z przyprawami, stworzy wspaniałe poczucie przytulności i zbliży rodzinę i/lub gości, będzie sprzyjał komunikacji i wzmocni więzi. Rzeczywiście, danie może przypominać nieco zwykły pilaw, ale jak już wspomniałam, nie dajcie się zwieść indyjskim przyprawom, które nadają mu zupełnie inny charakter! Spróbujmy i cieszmy się z tego.