Wiśnie w syropie do ciast i deserów

2022-08-06 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Wiśnie w syropie do ciast i deserów
… na początek kilka słów o tym czym się różnią wiśnie w syropie od wisien w kompocie. Otóż główna różnica poległa na tym, że wisienki w kompocie są zalewane wodą z cukrem, a wiśnie w syropie syropem powstałym z gotowania soku, który puściły owoce z cukrem. Dzięki temu wiśnie w syropie są bardziej wyraziste w smaku, dużo bardziej jędrne, sprężyste, mają ładny kształt i „nie rozlatują się” tak jak to zazwyczaj bywa przy wiśniach w kompocie.

Przygotowanie tych wisien zajmuje dość sporo czasu, gdyż gotowanie syropu należy powtórzyć przynajmniej czterokrotnie w co najmniej 12 – godzinnych odstępach czasu, ale uwierzcie mi, że naprawdę warto – każdy kto wypróbował ten przepis jest w pełni zadowolony, gdyż takie wisienki są po prostu cudowne, pyszne, śliczne, lekko kwaskowate, w sam raz do owocowej spiżarni na zimę i gdy już nastanie szaro bura jesień i zima, a po wiśniach zostanie już tylko wspomnienie wystarczy wyjąć nasze wisienkowe zapasy ze spiżarni i wykorzystać je do różnego rodzaju ciast, tortów czy deserów lub po prostu jako dodatek w postaci pysznego soku do gorącej herbaty czy piwa. Zabierajcie się do pracy, póki czas i radzę Wam od razu robić wisienki z całej lub nawet z podwójnej porcji, bo z połowy porcji na pewno będzie za mało… :)

Składniki

    (na ok 6 słoiczków 0,6 l. + 2 słoiczki soku  0,4 l.):
    • 5 kg. dojrzałych wiśni 
    • ok. 1 kg. cukru

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Wiśnie płuczemy, drylujemy, zasypujemy je ok. 1 szklanką cukru i czekamy, aż wiśnie puszczą sok (ok. 2 – 4 godziny powinny wystarczyć, ale można oczywiście dłużej).
  2. 2. Powstały sok odcedzamy do garnka, wsypujemy do niego cukier w proporcji: 1 kg. cukru na 1 litr soku i zagotowujemy go na średnim ogniu. Wrzącym sokiem zalewamy wiśnie i ostawiamy je na 12 godzin.
  3. 3. Czynność gotowania soku i zalewania nim wiśni powtarzamy 3 – 4 razy, co 12 godzin. Najlepiej rozłożyć sobie gotowanie soku na 3 dni: wieczór pierwszego dnia, rano i wieczór drugiego dnia, a trzeciego dnia rano gotujemy sok ostatni raz.
  4. 4. Po ostatnim gotowaniu soku przekładamy wiśnie do słoiczków, zalewamy je sokiem i pasteryzujemy ok. 10 min.
  5. 5. Po pasteryzacji dokładnie zakręcamy słoiczki, odstawiamy je w ciepłe miejsce aż całkowicie wystygną (ja zwinęłam je w koc), a następnie przenosimy do spiżarni i gotowe. :)
Migdałowa rolada z mascarpone z poziomkami
(1)
Miękkie chrusty na kefirze
(2)
Doughnuts - amerykańskie pączki z dziurką
(1)
Delikatny mus czekoladowy
(1)
Biszkopt z kremem karpatkowym i owocami
(19)
Krem michałkowy do tortu
(2)
Przepis na "Oponki" na drożdżach
(1)
Apple galette z jabłkami
(1)