Łosoś grillowany w stylu kamado na drewnianych deskach

2023-05-22 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Łosoś grillowany w stylu kamado na drewnianych deskach
Grill kamado to niekończący się temat lata (a ostatnio dla wielu nie tylko lata).

Od momentu rozstawienia grilla na moim tarasie, już po przebudzeniu planuję wieczorne menu dla mojej rodziny i odliczam godziny do rozpalenia grilla. Mam w głowie dania na prawdopodobnie najbliższy miesiąc lub dłużej i nie mogę się doczekać, aby spróbować ich wszystkich. Dobrą rzeczą jest to, że grill tak naprawdę nie potrzebuje bardzo dobrej pogody do gotowania i może gotować w deszczu lub śniegu. 

Grille Kamado stały się popularne na Zachodzie w dość nietypowy sposób - podczas wojny z Japonią. Już wtedy amerykańscy żołnierze zauważyli, że jedzenie gotowane w takim piecu ma szczególny smak i soczystość. Niejeden żołnierz po zakończeniu służby zabrał do domu gliniany piec. Nie tylko przywieźli je z powrotem, ale także ulepszyli: podczas gdy Japończycy gotowali w nich tylko ryż, Amerykanie wpadli na pomysł gotowania steków! Z biegiem czasu glinę, która zawsze była używana do produkcji grilli kamado, ale nie była odporna na wstrząsy i zmiany temperatury, zastąpiono ceramiką o specjalnym składzie, która była w stanie wytrzymać nawet najwyższe temperatury, a niezwykły, bardzo jajowaty kształt tych pieców szybko nadał im etykietę jajka, jako rzecz oczywista:)

Jest to fantastyczny trik, który można wykorzystać na wszystkich grillach. Sztuczka nazywa się "drewniany stół". Dzięki kilku zasadom, które należy znać i prostej drewnianej desce, obiecuję, że uzyskasz ten "idealny moment", kiedy zaserwujesz swoim gościom danie przygotowane w ten sposób.

Nie jestem pewna, czy można samemu zrobić takie drewniane stoły, ale moje są kupione w sklepie. Do wyboru jest kilka rodzajów drewna: cedr, jesion... Przed gotowaniem deski należy namoczyć w wodzie: co najmniej dwie godziny, ale zaleca się moczyć je znacznie dłużej - do 8 godzin. Im dłuższy czas moczenia, tym silniejszy aromat dymu. Nawiasem mówiąc, nie musisz moczyć stołów w wodzie, możesz namoczyć je na przykład w białym lub czerwonym winie! Za każdym razem, gdy to zrobisz, uzyskasz inny i niespotykany smak podczas gotowania...

Stołów można używać wielokrotnie - po kilku pieczeniach po prostu się spalą... Jeśli pieczesz jedzenie na stołach przy użyciu bezpośredniego ciepła, stoły zwęglają się szybciej i użyjesz ich tylko dwa razy... Ale twoje jedzenie będzie miało bardzo silny zapach dymu podczas pieczenia w ten sposób. Ale jeśli użyjesz konwektora (specjalnej ceramicznej nakładki), płyty wytrzymają 4-5 razy lub nawet więcej. Smak dymu będzie wtedy nieco słabszy.

Po użyciu należy wysuszyć stolnice, aby nie zamoczyły innych rzeczy i aby nie zamoczyły się same - włożyć je do torby i przechowywać do czasu, aż będą potrzebne do następnego pieczenia. Nawet jeśli są używane, myjemy je ponownie przed pieczeniem, zeskrobując resztki jedzenia z poprzedniego pieczenia, jeśli takie są. Jeśli podczas pieczenia używasz różnych polew, z pewnością będą one przeciekać i przyklejać się do stolnic, więc warto pobawić się polewami, zamiast używać nowych, ale używać stolnic, które były używane raz lub dwa.
Reklama

Gdy grill osiągnie pożądaną temperaturę (zwykle rozgrzewam go do 200 stopni), najpierw grillujemy same drewniane stoły przez 3-4 minuty. Nie przejmuj się, gdy grill zacznie dymić, a deski zaczną lekko trzeszczeć: były moczone w wodzie przez kilka godzin! Następnie odwracamy stoły i, nie czekając, kładziemy na nich jedzenie. Ryby (łosoś jest fantastyczny, przysięgam!!!) i pieczenie mięsne są idealne do gotowania na tych drewnianych deskach. Ryby powinny być układane ze skórą, ponieważ prawdopodobnie przyklei się ona do drewna podczas gotowania, ale można ją dość łatwo zeskrobać. Wystarczy posypać rybę solą i pieprzem, można też dodać odrobinę soku z cytryny.
Reklama

Tym razem dzielę się z wami przepisem na stek z łososia pieczony na drewnianej desce z musztardowo-miodową glazurą. Podałam go z gotowanymi świeżymi ziemniakami, gotowanymi szparagami, przepołowioną i grillowaną główką czosnku oraz smażonym szpinakiem i buraczkami, ale oczywiście zawsze możesz wybrać swój własny dodatek!

Składniki

    Grillowane steki z łososia z glazurą miodowo-musztardową:
    • steki z łososia ze skórą: 2 (~200 gramów każdy)
    • sól
    • pieprz
    • olej: 1 łyżka stołowa
    Do glazurowania:
    • Musztarda Dijon: 2 łyżki stołowe
    • Miód: 1 łyżka stołowa
    • Ocet balsamiczny: 1 łyżeczka
    • starta skórka z cytryny: 1 łyżeczka
    • posiekany świeży tymianek: 1 łyżeczka

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Najpierw wymieszaj wszystkie składniki na polewę i odstaw na bok.
  2. 2. Gdy grill jest gorący, a jedna strona stołu jest zrumieniona (jak opisano powyżej), odwróć stoły, posmaruj je odrobiną oleju i umieść steki z łososia skórą do dołu.
  3. 3. Posypać solą i pieprzem i obficie posmarować przygotowaną glazurą.
  4. 4. Zamknij pokrywę grilla kamado i gotuj przez około 12-15 minut (w zależności od wielkości i grubości kawałków łososia).
  5. 5. Wyjąć ze stołów, udekorować świeżymi gałązkami tymianku i natychmiast podawać z ulubionymi warzywami. Smacznego!
Prawdziwy sos do sałatek Cezar - sałatka Cezar z kurczakiem/krewetkami lub łososiem
(1)
Zupa z porem i łososiem
(1)
Sałatka z wędzonym łososiem i dressingiem miodowo-musztardowym
(1)