Korzyści z gruszek dla ludzkiego ciała i zdrowia

2022-12-15 Autor przepisu Worldrecipes.eu

Korzyści z gruszek dla ludzkiego ciała i zdrowia
Jak tylko pojawi się sezon na gruszki, czas zacząć je jeść. Oprócz tego, że są pyszne, gruszki są również dobre dla zdrowia człowieka. Kilka artykułów naukowych wyjaśniło korzyści zdrowotne gruszek oraz to, jak prawidłowo je przechowywać i przetwarzać.

Pochodzenie. Gruszki to słodkie, dzwonkowate owoce, którymi cieszono się już od czasów starożytnych. Są jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Gruszki należą do rodziny Rosaceae, podrodziny Maloideae i są bardzo często określane jako owoce pestkowe. Gruszki Bartlett, Bosc i D'Anjou należą do najpopularniejszych, ale na świecie istnieje obecnie nawet 5 000 gatunków i odmian gruszek. Dokładne pochodzenie gruszki europejskiej lub gruszki pospolitej jest nadal przedmiotem dyskusji, ale wielu ekspertów uważa, że gruszka europejska (Pyrus communis) i gruszka azjatycka (Pyrus pyrifolia i Pyrus ussuriensis) wyewoluowały oddzielnie, ale tylko w mniej więcej tym samym czasie w historii (około 1000 r. p.n.e.). Od XVI wieku europejscy koloniści zaczęli sprowadzać gruszki do Ameryki Północnej. Gruszki występują w szerokiej gamie kolorów, w tym w odcieniach zieleni, czerwieni, żółci, złota i brązu. Wiele odmian nie zmienia koloru w miarę dojrzewania, dlatego dość trudno jest określić, czy gruszki są dojrzałe.

Wartość odżywcza. Średniej wielkości gruszka (178 gramów) zawiera następujące składniki odżywcze:
- Wartość energetyczna: 101,4 kcal
- Białko: 0,64 grama
- węglowodany: 27,1 gramów
- błonnik: 5,6 gramów
- cukier: 17,36 gramów
- tłuszcz: 0,25 grama
- Witamina C: 12,8% zalecanego dziennego spożycia (ZDS)
- Witamina K: 9,8% ZDS
- Miedź: 7,3% ZDS
- Potas: 5,9% ZDS

Zawiera także niewielkie ilości kwasu foliowego (czyli witaminy B9), witaminy E, witaminy B2 i B6. Gruszka jest również bogata w ważne minerały, takie jak miedź i potas. Miedź jest niezbędna dla odporności, metabolizmu cholesterolu i funkcjonowania nerwów, natomiast potas bierze udział w skurczu mięśni i funkcjonowaniu serca. Owoc ten jest również doskonałym źródłem polifenoli, silnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Bardzo zaleca się spożywanie całej gruszki, ponieważ skórka zawiera do 6 razy więcej polifenoli niż miąższ. Gruszki są wspaniałym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, który jest niezbędny dla zdrowia naszego układu pokarmowego. Błonnik ten pomoże utrzymać prawidłową pracę jelit poprzez zmiękczenie i zwiększenie objętości kału oraz jest wspaniałym źródłem pożywienia dla dobrych bakterii jelitowych. Jedna średniej wielkości gruszka (~178 gramów) zapewni 22,5 procent całkowitego zalecanego dziennego spożycia błonnika.

Korzyści dla zdrowia i organizmu człowieka. Gruszki zawierają dużą ilość korzystnych związków biologicznie czynnych, które nadają tym owocom różne odcienie. Na przykład antocyjany nadają niektórym odmianom gruszek bardzo piękny czerwonawy odcień. Związki te mogą również poprawić zdrowie serca i wzmocnić naczynia krwionośne. Zielone gruszki zawierają luteinę i zeaksantynę, dwa związki, które są niezbędne do utrzymania ostrego widzenia, zwłaszcza w miarę starzenia się organizmu. Zdecydowana większość tych aktywnych składników jest skoncentrowana w skórce gruszki.

Gruszki są bogate we flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające i pomagają zwalczać stany zapalne oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych, a konkretnie chorób serca i cukrzycy. Dodatkowo wysoka zawartość miedzi, witamin C i K w gruszkach pomoże w walce z procesami zapalnymi. Gruszki zmniejszają ryzyko cukrzycy poprzez spowolnienie trawienia dzięki swojemu błonnikowi, dając organizmowi więcej czasu na rozbicie i wchłonięcie węglowodanów. Może to również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i zapobiec lub lepiej kontrolować cukrzycę.

Różne badania wykazały, że związki roślinne zawarte w skórce gruszki, w tym antocyjany, mają działanie przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne. Spośród wszystkich owoców i warzyw analizowanych pod kątem zawartości flawonoidów, połączenie jabłek i gruszek jest najbardziej spójne w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu 2. Po tym szczególnym uznaniu gruszek za owoc, który może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 u kobiet, prawdopodobnie przyszłe badania wykażą te same korzyści u mężczyzn.
Reklama

Skórka gruszki zawiera również szczególnie ważny przeciwutleniacz, kwercetynę, która zdaniem różnych naukowców jest korzystna dla zdrowia ludzkiego serca poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ostatnie badania wykazały, że włókna gruszkowe mogą wiązać się z kwasami żółciowymi w jelicie, zmniejszając w ten sposób poziom kwasów żółciowych i syntezę (produkcję) cholesterolu. Polifenole w gruszkach mogą również odgrywać kluczową rolę w tej interakcji między błonnikiem a kwasami żółciowymi. Naukowcy spekulują, że regularne spożywanie gruszek zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Regularne jedzenie gruszek pomoże Ci poczuć się pełnym, ponieważ mają one bardzo wysoką zawartość wody i błonnika, co może również pomóc w kontrolowaniu wagi. Gruszka jest jednym z najłatwiejszych do strawienia owoców. Wielu lekarzy poleca gruszki jako jedne z pierwszych owoców, które należy podawać niemowlętom, gdy zapoznają się z pierwszym owocowym puree. Gruszki są też dość często opisywane jako pokarm hipoalergiczny (niskoalergiczny).

Przechowywanie gruszek. Dojrzałe gruszki są bardzo łatwo psujące się, dlatego gruszki sprzedawane na targowiskach są zwykle niedojrzałe i trzeba je przechowywać w temperaturze pokojowej jeszcze przez kilka dni. Przy zakupie należy zawsze szukać gruszek jędrnych, ale nie za bardzo. Skóra powinna być gładka, bez siniaków i pleśni. Unikaj gruszek, które są przebite lub mają ciemne, miękkie plamy. Oczywiście na targu można też znaleźć idealnie dojrzałe gruszki. Próbując określić, czy gruszka jest dojrzała, nie należy zaczynać ściskania całego owocu. Zamiast tego warto delikatnie ścisnąć tylko górną część gruszki, przy łodydze. Jeśli ten obszar poddaje się naciskowi, gruszka jest prawdopodobnie wystarczająco dojrzała, aby ją zjeść. Jeśli miąższ jest bardzo miękki, gruszka jest przejrzała. Ze względu na bezpieczeństwo żywności, przejrzałe gruszki powinny być używane tylko w gotowanych potrawach i nie powinny być spożywane na surowo.

Jeśli nie zamierzasz jeść dojrzałych gruszek od razu, można je umieścić w lodówce, gdzie zachowają świeżość przez kilka dni. Jeśli chcesz przyspieszyć proces dojrzewania, umieść gruszki w papierowej torbie, przewracaj je od czasu do czasu i przechowuj w temperaturze pokojowej. Unikaj przechowywania gruszek w szczelnie zamkniętych torebkach plastikowych lub w małym pojemniku do przechowywania żywności, gdzie są zbyt blisko siebie i mają ograniczoną ekspozycję na tlen. Z kolei naturalnie występujący gaz etylen znacznie przyspiesza proces dojrzewania i będzie powodował psucie się gruszek. Gruszka powinna być trzymana z dala od innych silnie pachnących produktów spożywczych, na blacie lub w lodówce, ponieważ mają one tendencję do pochłaniania szerokiej gamy zapachów.
Reklama

Używając gruszek. Świeże gruszki są pyszne jedzone w takiej postaci, ze skórką delikatnie umytą i osuszoną. Ponieważ skórka gruszki zawiera około połowy błonnika pokarmowego oraz polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, idealnie jest nie obierać gruszki, lecz jeść ją w całości. Gruszki bardzo szybko się utleniają i po przekrojeniu przybierają brązowy kolor. Kilka kropel soku z cytryny, limonki lub pomarańczy na miąższu gruszki może pomóc temu zapobiec. Pyszną sałatkę przygotowuje się z gruszkami, gorczycą liściową (bardzo podobną do liści jarmużu), rukiew wodną, porami i orzechami włoskimi. Podawaj gruszki z kozim serem, aby uzyskać fantastyczny deser. Do śniadaniowej kaszki dodajemy pokrojone gruszki, starty imbir i miód. Albo wykorzystać w innych ulubionych daniach!
Reklama

A teraz dzielę się z Wami wszystkimi idealnym przepisem z gruszkami. Nie wiem dokładnie, jak to powinno się nazywać - deser czy przekąska, ale to nie ma znaczenia. Wszystko zależy od smaku. Więc koniecznie spróbujcie!!!:)

Registered i zalogowani użytkownicy widzą mniej reklam.

Składniki

    • gruszki: 1
    • Cytryna: 1
    • Miód: 4 łyżki stołowe
    • Wafle migdałowe: 4 łyżki stołowe
    • Rodzynki: 2 łyżki stołowe
    • Cynamon: ćwierć łyżki.
    • Rokietta siewna: 60 gramów

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Najpierw przekrój gruszki na pół i lekko wyłuskaj z nich wnętrza.
  2. 2. Następnie skropić sokiem z cytryny.
  3. Reklama
  4. 3. Wymieszaj miód, rodzynki, płatki migdałowe i cynamon.
  5. 4. Na środku gruszek ułożyć przygotowany nadzienie.
  6. 5. Gruszki układamy na blasze i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy przez około 10-15 minut.
  7. 6. Na talerzach ułóż liście rokietta, a na wierzchu ułóż dwie połówki gruszek. Smacznego!
Bardzo zdrowe ciasto wysokobłonnikowe
(6)