Kiełki brukselki pieczone w piekarniku

2020-03-01 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Kiełki brukselki pieczone w piekarniku
Większość o smaku kiełki brukselki rozmawiają negatywnie, ale nie dajcie się oszukać i spróbujcie je spróbować. Ich smak jest podobny na dobrze znaną kapustą głowiastą, tylko kiełki brukselki jeszcze ma gorzkość i orzychowistość 

Mówiąc o korzystności kiełki brukselki dla zdrowia, obowiązkowo należy wspomnieć, że oni są bardzo bogate witaminami K, C, B, kwasem foliowym, i dużo drugich dla zdrowia potrzebujących mikroelementów. Miłośniki tych kiełków są ochronione od problemów z krzepnięciem krwi, czarnych oczu, złym nadmiarem cholesterolu lub wieloma chorobów jelita; istnieją nawet badania, które dowodzą że te warzywa mają niezwykłe właściwości przeciwrakowe.

Osobiście dla mnie, bardzo już podobają się kiełki brukselki pieczone w piekarniku, w porównaniu do gotowanych na parze lub gotowanych. To danie bardzo pasuje urozmaicić stół wegetariański/wegański, albo może być garnierem dla dań z mięsa. 

Jeżeli chce się trochę urozmaicić danie; przed pieczeniem możecie ich posypać kawałeczkami wędzonego boczku, dodać do nich świeże kawałeczki żurawiny lub jakiekolwiek inne kwaśne owoce.

Kiełki brukselki rekomenduje kupować na łodydze - tak oni będą bardziej chrupiące, nie zwiędłe i nie wysuszone. Od jednej 80 cm łodygi ja nazbierałam około 600-700 gramów kiełki.

Po tym przepisie kiełki są pokrojone na pół - tak oni zbierają w siebie sos. Syrup klonowy albo cukier pomagają dla kiełków karmelizować się, jednak te składniki nie są konieczne. Wspaniale obsmaża się przyprawiając olejem, solą i pieprzem. 

Dla przygotowania musicie mieć dużą miskę, kubek, szkatułkę, około 2 cm głębokości blachę, która podejdzie do pieczenia w piekarniku.

Składniki

  • kiełki brukselki: 600 gramów
  • rafinowana (światła) oliwa z oliwek: 2 stołowe łyżki (możecie także używać i olej z pestek winogronów)
  • drobna sól: ½ herbatowej łyżeczki 
  • świeżo mielony czarny pieprz: ½ herbatowej łyżeczki 
  • syrup klonowy: 1 stołowa łyżka (albo ½ stołowej łyżki cukru) - nieobowiązkowo 
  • świeży tymianek, szałwia, pietruszka: garść (2 stołowe łyżki) - nieobowiązkowo

  Wykonanie przepisu

 1. 1. Rozgrzewamy piekarnik do 205 stopni C.
 2. 2. Myjemy kiełki brukselki z całą łodygą i dobrze suszymy, możecie zostawić na 10 minut wyschnąć.
 3. 3. W kubku mieszamy olej, syrup klonowy, sól i pieprz.
 4. 4. Za pomocą ostrego nożu odkrajamy kiełki od łodygi, większe kiełki pokrójcie na połowę wzdłuż - tak lepiej wchłoną pikantny sos.
 5. 5. W misce kiełki brukselki oblewamy raniej przygotowanym sosem i dobrze mieszamy.
 6. kiełki brukselki w miseczce oblane sosem
 7. 6. Umieszczamy kiełki na blasze do pieczenia w jednej warstwie. Pieczemy w piekarniku nie przykrywając około 35-40 minut. W trakcie pieczenia obracamy kiełki za pomocy szpatułka.
 8. kiełki brukselki pieczą się w piekarniku
 9. 7. Podajemy na stół posypane z świeżymi zieleniami (nieobowiązkowo). Smacznego !
 10. podane gorące kiełki brukselki
Blok czekoladowy wypasiony fit
(1)
Barszcz dietetyczny
(1)