Dziurawiec kwitnie prawie przez całe lato, więc mamy dużo czasu, aby zebrać te zioła i schować je na zimę. Najlepiej zbierać zioła w ładny, słoneczny dzień, ścinając całą łodygę rośliny wraz z liśćmi i kwiatami.
Może to być lekarstwo na wiele chorób.Od dawna wiadomo, że dziurawiec ma następujące właściwości własne:
- wspomaga silniejszą odporność;
- oczyszcza ludzkie ciało;
- ma silne działanie antyseptyczne;
- działa jak naturalny antydepresant;
- pomaga zwalczać wirusy i stany zapalne;
- skutecznie zwalczać migreny;
- wspomagają prawidłowy układ pokarmowy;
- poprawić działanie żółci;
- wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby;
- pomagają zwalczać wzdęcia;
- uspokaja system nerwowy;
- skutecznie łagodzi stres i nerwowość;
- poprawić jakość snu;
- stymulują wydalanie moczu.
Można też usłyszeć pozytywne opinie od wielu osób, ale nie ma w nich mowy o skutkach ubocznych.
Dziurawiec występuje na łąkach, polach i słonecznych pastwiskach. Zbiór dziurawca odbywa się zwykle od końca czerwca do końca września.
Czy herbatę z dziurawca można stosować zamiast kawy? Dlaczego nie!
Reklama
Herbata z dziurawca jest bardzo przydatna do picia codziennie rano zamiast kawy: dodaje energii i pomaga czuć się bardziej optymistycznie. Jedną łyżeczkę suszonego dziurawca zaparzamy w 250 ml wody, pozostawiamy do zaparzenia na około 10-15 minut, następnie przecedzamy i pijemy jeszcze ciepłe.
Jeśli zmagasz się ze stresem...Jeśli stale odczuwasz stres, zaleca się picie herbaty z dziurawca 2 razy dziennie przez 15-20 dni, a następnie zrobienie przerwy. Umieść jedną łyżeczkę suszonego dziurawca w sitku do herbaty, zaparz 250 mililitrami wody, odczekaj co najmniej 12 minut i wypij herbatę jeszcze ciepłą. Zaleca się nie słodzić herbaty z dziurawca.
Lekarstwo na wrzody żołądkaJeśli cierpisz na bóle związane z wrzodami żołądka, herbata z dziurawca również może pomóc.
Leczenie uszkodzonej skóryDziurawiec ma również bardzo korzystny wpływ na ludzką skórę: te cudowne zioła pomogą zagoić trudno gojące się rany i skutecznie zwalczą trądzik.
Jedną łyżeczkę suszonego dziurawca zalewa się 100 mililitrami wody, odstawia na około 10-15 minut, a następnie odcedza. Namoczyć wacik w tym wywarze i nałożyć na miejsca dotknięte chorobą.
Skuteczna walka z bólami reumatycznymiW 0,5 litra oliwy z oliwek umieścić 25 gramów kwiatów dziurawca. Przelej tę mieszankę do szklanego pojemnika i przechowuj w ciepłym miejscu przez 5 dni. Gdy olej zmieni kolor na jasnoczerwony, można go stosować na bolące stawy.
UWAGA: W przypadku stosowania tego oleju z dziurawca zaleca się nie przypalać skóry, gdyż może to spowodować silne podrażnienia.
Teraz, kiedy dowiedzieliśmy się tak wielu przydatnych informacji o herbacie z dziurawca, oto bardzo prosty przepis na jej przygotowanie. Moja rodzina bardzo ją lubi i pijemy ją dość często. Ty też możesz spróbować.
Niedawno pisałam też o korzyściach płynących z picia
herbaty z kminku, może Was to zainteresuje, więc koniecznie przeczytajcie.