Domowa pasta pomidorowa na zimę

2020-07-23 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Domowa pasta pomidorowa na zimę
Zwolennicy naturalnej i pełnowartościowej żywności prawdopodobnie wiedzą, jak zrobić pastę pomidorową w domu. Ten wszechstronny produkt, który jest szeroko stosowany w kuchni, można dziś zawsze kupić w sklepie. Ale mogę was zapewnić, że pasta pomidorowa domowej roboty jest dużo smaczniejsza i zdrowsza niż ta, którą można kupić na półkach hipermarketów.

Niewątpliwie przygotowanie półfabrykatów na zimę, w tym pasty pomidorowej, wymaga pewnych kosztów pracy, ale procentują. Dodatkowo masz pewność co do jakości surowca, czyli świeżych pomidorów i wiesz, co będzie wtedy w twoim słoiku.

Nie mogę nie zgodzić się, że gotowanie prawdziwej pasty pomidorowej w domu zajmuje dużo czasu. Ale jest to skoncentrowany produkt, który zagęszcza się nie z powodu wprowadzenia jakichkolwiek dodatkowych substancji (często sztucznych), ale przez przedłużone gotowanie i odparowanie cieczy.

Przepis na domowy koncentrat pomidorowy nie obejmuje niczego poza świeżymi pomidorami. Nie będziemy dodawać przypraw do przypraw - nie przygotowujemy sosu pomidorowego, tylko makaron. Z podanej ilości składników (8 kilogramów pomidorów) otrzymuję dokładnie 1,5 litra (3 słoiki po 500 mililitrów) gotowej pasty pomidorowej. Nie trzeba wcale spożywać tylu warzyw - przetwórz tyle, ile jest. Chciałem tylko pokazać gotowy produkt.

Składniki

    • pomidory: 8 kg

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Aby zrobić pastę pomidorową w domu, potrzebujemy świeżych, soczystych dojrzałych czerwonych pomidorów. Różnorodność warzyw nie ma znaczenia.
  2. świeże pomidory
  3. 2. Kroimy pomidory. Jeśli masz pomidory średniej wielkości, pokrój je na 4 części. Większe mają 6-8 zrazików. Do domowej pasty pomidorowej nadają się nie tylko piękne, wyselekcjonowane owoce - możesz wyrzucić miękkie lub pomarszczone. Najważniejsze, że nie są zepsute. 8 kilogramów pomidorów to dużo. Nie mieszczą się w jednym garnku, więc w kuchni używam dwóch największych. Włożyłem plastry do patelni i włożyłem je do ognia.
  4. kroimy pomidory
  5. 3. Gotowanie pomidorów na średnim ogniu przez około pół godziny po ugotowaniu. Naszym celem jest zmiękczenie warzyw. Nawiasem mówiąc, niektórzy kucharze wstępnie mielą świeże pomidory przez maszynkę do mięsa, a następnie gotują. Ale nie podoba mi się to, szczerze mówiąc. Upewnij się, że sok pomidorowy nie spływa do pieca - dzieje się tak, gdy rozpalisz silny ogień.
  6. gotujemy pomidory na średnim ogniu
  7. 4. Kiedy miazga stanie się wystarczająco miękka, zamieni się w owsiankę, a skóra ją opuści, czas przejść do jednego z najbardziej nieprzyjemnych (dla mnie osobiście w każdym razie) etapów robienia domowej pasty pomidorowej. Konieczne jest przetarcie gotowanych pomidorów przez drobne sito, aby pozbyć się skórki i nasion. Pamiętasz, że miałam dwa duże garnki?
  8. robimy pastę pomidorową
  9. 5. Po około 40 minutach ciągłej (no lub prawie) pracy powinno zostać stosunkowo mało skórki. Im dokładniej pocierasz pomidory, tym mniej odpadów. Z 8 kilogramów świeżych warzyw dostałam około 800 gram skórki i nasion. Wydaje mi się, że to całkiem sporo.
  10. odpady z pomidorów
  11. 6. I to, za co warto było pracować - naturalny sok pomidorowy z miąższem. Teraz następnym krokiem jest zagotowanie. Co więcej, przez dość długi czas, więc jeśli zdecydujesz się zrobić domowej roboty koncentrat pomidorowy, odłóż na to pół dnia. Oczywiste jest, że nie musisz stale stać przy piecu (przez cały czas możesz wykonywać inne prace w domu), ale nie zapomnij przynajmniej raz na 10-15 minut, aby pamiętać, że coś gotujesz. Rondelek (w moim przypadku 2 garnki) stawiamy na małym ogniu i wszystko gotujemy, od czasu do czasu mieszając.
  12. gotujemy pastę pomidorową
  13. 7. Po około 2,5 godzinach sok pomidorowy zmniejszy się o połowę. Wyraźnie zgęstnieje: jeśli początkowo była to raczej płynna masa, teraz stała się gęsty sok pomidorowy z miąższem.
  14. przygotowany sól pomidorowy z miąższem
  15. 8. Na tym etapie przygotowywania domowej pasty pomidorowej na zimę można połączyć zawartość obu doniczek - wszystko idealnie pasuje do jednego. Gotujemy dalej ...
  16. połączyć dwa garnki z pastą
  17. 9. Pod względem gęstości masa jest już otrzymana jako sos pomidorowy. Teraz musisz trochę częściej mieszać zawartość patelni, zwracając szczególną uwagę na dno, aby się nie przypalił.
  18. sos pomidorowy
  19. 10. Po 3 godzinach od początku gotowania masa pomidorowa będzie wyglądać następująco: dość intensywne bulgotanie (nie zapominajmy o niezbyt dużym ogniu), duże bąbelki.
  20. bulgotanie masy pomidorowej
  21. 11. Ale gdy zawartość naczynia zacznie „pluć” (zajmie to około 4-4,5 godziny od rozpoczęcia gotowania), w żadnym wypadku nie należy wychodzić z kuchenki! Faktem jest, że pasta zacznie gęstnieć od dołu, przyklei się do niej, więc musisz stale (!) Mieszać. A ty (a raczej wklej) możesz łatwo poplamić - te pęcherzyki powietrza unoszą się bardzo, bardzo wysoko. Mieszaj bez zatrzymywania się, aż uzyskasz wymaganą gęstość!
  22. mieszamy pastę wciąż
  23. 12. To właśnie pozostaje z całej miski świeżych pomidorów. Nasza domowa pasta pomidorowa jest gotowa.
  24. gotowa pasta pomidorowa
  25. 13. Gotując bezpośrednio (a dokładniej bulgoczące) wkładamy go do wcześniej przygotowanych słoików. Należy je wysterylizować, a pokrywki ugotować.
  26. wkładamy pastę do słoików
  27. 14. Natychmiast hermetycznie zamknij słoiki z koncentratem pomidorowym pokrywkami, odwróć je i zawiń w coś ciepłego (koc, koc). W tej pozycji pozwól mu całkowicie ostygnąć (zwykle zostawiam go do następnego ranka). Następnie przecier pomidorowy przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu, gdzie znajduje się reszta przygotowań na zimę - w piwnicy lub piwnicy.
  28. zakrywamy pokrywki i obracamy słoiki
  29. 15. Podzieliłem się z Wami przepisem na domowy koncentrat pomidorowy, którego używam z roku na rok. Dlatego gwarantuję doskonały wynik - wspaniały smak i długi okres przydatności do spożycia. Oczywiście można gotować inaczej, ale to już zupełnie inna historia… Udane przygotowania do zimy, przyjaciele. Nawiasem mówiąc, dla ciekawskich, którzy przeczytali cały przepis do końca - powiem wam, jak przechowywać otwartą pastę pomidorową! To proste: po otwarciu słoika i pobraniu wymaganej ilości makaronu, pozostałą zawartość po prostu wyrównaj łyżką i wlej rafinowany olej roślinny (o grubości około centymetra).
  30. 16. Tworzy to naturalną barierę ochronną, a pasta pomidorowa nie pleśnieje. Następnie ponownie bierzesz pastę, a olej pozostaje na powierzchni - nie trzeba go dodawać. Zawsze to robię i doradzam. Ostatnio w ogóle wolę zamrażać. Zawartość rozpoczętego słoika wkładam do silikonowych foremek na lód, zamrażam pastę, następnie wkładam do torebki i przechowuję w zamrażarce. Jedna taka kostka zawiera tylko łyżkę koncentratu pomidorowego. Bardzo wygodnie. Smacznego !
  31. przygotowana domowa pasta pomidorowa na zimę
Sos awokado-grecki jogurt
(1)
Grzybowy sos Boloński z mięsem mielonym
(1)
Sos z cukinii na zimę do mięs i makaronu
(5)
Sos Pomidorowy, Meksykański z cukinią
(1)