Kompot z gruszek na zimę

2020-10-16 Autor przepisu Worldrecipes.eu

Kompot z gruszek na zimę
Kompot gruszkowy to obok jabłek jeden z najpopularniejszych napojów. Jako dziecko kilka razy piłem taki kompot z małych, lekko niedojrzałych gruszek. Wciąż pamiętam jego lekko cierpki słodkawy smak.

Gruszki zawierają stosunkowo dużo cukru i mało kwasu, więc utrzymanie ich świeżości nie zawsze jest możliwe. A w mieszkaniu miejskim jest to generalnie nierealne. Dlatego zachowamy gruszki! Kompot gruszkowy na zimę to chyba najłatwiejsza rzecz do przyrządzenia. W przypadku kompotu należy wybrać niedojrzałe gruszki, z gęstą miazgą, bez wad i siniaków. Małe gruszki można konserwować w całości. Duże najlepiej pokroić na 2 lub 4 kawałki i wydrążać. Jeśli skórka owocu jest gęsta, twarda, należy ją obrać.

Można to zrobić specjalnym nożem, który nie niszczy witamin lub nożem do obierania ziemniaków, dzięki czemu skórkę zdziera się cienką, równą warstwą. Aby zapobiec ciemnieniu obranych gruszek, należy je zalać zakwaszonym kwasem cytrynowym w zimnej wodzie. Nie trzymaj gruszek w wodzie przez długi czas, w przeciwnym razie dostanie się do niej dużo witamin z owoców. Przygotuj syrop kompotowy, koncentrując się na smaku gruszek - im są słodsze, tym mniej cukru potrzeba do syropu, ale jednocześnie trzeba do niego dodać trochę kwasu cytrynowego.

Kompot z gruszki jest smaczny, ale wygląda blado. Aby poprawić wygląd w słoiku z gruszkami, można dodać garść jagód o jaskrawych kolorach - jarzębiny, kaliny, maliny, aronii, czarnej porzeczki itp. Różne kompoty są bardzo piękne i smaczne.

Przepis jest znany wielu, jest niesamowicie prosty i nadaje się do wszelkich owoców, w tym jagód i wszelkiego rodzaju innych.

Urzeka również brak sterylizacji puszek w wodzie. Wystarczy mieć pod ręką wełniany koc lub inny materiał, który może długo utrzymywać ciepło. Zawijali hermetycznie kompot z gruszki, zawijali go i zostawili w spokoju do rana. Zgadzam się, jest minimum kłopotów.

Jeśli uwielbiasz gruszki i kochasz sierpień, bo można się nimi delektować bez ograniczeń, koniecznie zwróć uwagę na nasz przepis na pachnący kompot z pustaków gruszkowych. Pokażemy Ci, jak przygotować pyszny kompot gruszkowy na zimę, który musisz zaopatrzyć się teraz, gdy te wspaniałe owoce można kupić lub zebrać w ogrodzie.
Reklama

Koniec sierpnia i początek września to doskonały czas na przygotowanie się do zimy z jagód i owoców. Gotując kompot, możesz zrobić dżem gruszkowy, który będzie przechowywać witaminy. Polecamy również zrobić kompot ze śliwek, który będzie prawdziwym zbawieniem w pochmurne dni.

Gruszka to bardzo smaczny i zdrowy owoc, ale zawiera dużo cukru, dlatego nie będzie można jej długo zachować świeżości. Dobrym wyjściem z ich sytuacji jest kompot gruszkowy bez sterylizacji na zimę, bogaty w witaminy, doskonale gasi pragnienie, uwielbiany przez dorosłych i dzieci. Zwykle napój w puszce jest przygotowywany latem lub jesienią, kiedy jest dużo świeżych owoców i jagód do spożycia. Porozmawiajmy dalej o najczęstszych przepisach na robienie kompotów gruszkowych.

Napoje gruszkowe w puszkach są bardzo przydatne, zalecane są przy otyłości, cukrzycy (bez dodatku cukru do kompotu), stanach zapalnych dróg moczowych.

Gruszki zwiększają poziom hemoglobiny, leczą tarczycę i mają właściwości przeciwgorączkowe. Kompot z gruszkami to leczniczy napój i pyszny przysmak. W każdym regionie kraju uprawia się grusze różnych odmian, więc każda gospodyni może przygotować kompot.
Reklama

Ale zanim zaczniesz przygotowywać szew zimowy, musisz wybrać odpowiedni owoc:
- Istnieje ogromna liczba odmian gruszek, niektóre dojrzewają pod koniec sierpnia (zwykłe), inne na początku września, pozostałe w październiku (zima, Daleki Wschód). Każda odmiana nadaje się do konserw, ale ważne jest, aby owoce nie były zepsute, obite, uszkodzone lub wormhole.
- Do kompotów z jesienno-zimowych odmian gruszek zaleca się stosowanie owoców zerwanych z drzewa jeszcze zielonych, gdyż dojrzewając poza drzewem stają się smaczniejsze i słodsze.
- Najsmaczniejszy jest kompot ze świeżymi gruszkami.
- Jeśli chcesz aromatycznego napoju, użyj azjatyckich gruszek.
- Przejrzałe owoce nie nadają się na kompot, szybko się gotują i tworzą brzydki wygląd w słoiku.
- Jeśli zamierzasz rozwijać całe gruszki, wybierz małe owoce; duże lub średnie owoce nadają się do przechowywania w plastrach.
- Gruszki o gęstej lub twardej skórce nie nasycają całkowicie napoju swoim smakiem, dlatego zaleca się ich wstępne obranie. Aby wygląd obranych owoców nie pogorszył się i nie ściemniał, napełnij je wodą i kwaskiem cytrynowym.
- Idealną opcją na kompot jest lekko niedojrzała gruszka z gęstą miazgą. Możesz to sprawdzić, lekko naciskając kciukiem górną część płodu. Jeśli pojawi się lekkie wgniecenie, owoc jest gotowy do konserwacji.

Registered i zalogowani użytkownicy widzą mniej reklam.

Składniki

    Na 1 słoik o pojemności 3 l:
    • gruszki: 500 gram
    • cukier: 100 gram
    • kwas cytrynowy: 1 łyżeczka 
    • woda: 2.5 l

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Jak zrobić kompot gruszkowy na zimę? Przygotuj składniki. Aby przygotować kompot gruszkowy na zimę, potrzebujemy: czystej wody pitnej, gruszek, cukru i kwasu cytrynowego.
  2. składniki na kompot gruszkowy
  3. 2. Umyj dokładnie gruszki. Do kompotu możesz użyć dowolnego rodzaju gruszki. Na mojej daczy małe gruszki zaatakowały po silnym wietrze, więc postanowiłem zrobić z nich kompot. Gruszki są małe, więc ich nie pokroiłam. Jeśli owoce są duże lub średnie, delikatnie pokrój je na 2-4 części, w zależności od wielkości.
  4. kroimy gruszki
    Reklama
  5. 3. Wcześniej wysterylizuj słoiki i pokrywki. Włożyć gruszki do słoików, dodać cukier i kwas cytrynowy.
  6. wkładamy gruszki z cukrem do słoika
  7. 4. Zagotuj wodę. Na 1 słoik o pojemności trzech litrów potrzeba około 2,5 litra wody.
  8. zagotowujemy wodę
  9. 5. Gruszki zalać wrzątkiem. Przykryj słoik pokrywką.
  10. zalewamy i zakrywamy słoiki
  11. 6. Umieść słoik w głębokim garnku z gorącą wodą (wodę w garnku należy podgrzać tak, aby nie było różnicy temperatur - gorąca puszka i zimna woda w garnku - w przeciwnym razie puszka może pęknąć). Wskazane jest umieszczenie specjalnego wspornika do konserwacji na dnie naczynia. Doprowadź wodę do rondla do wrzenia i sterylizuj słoiki na średnim ogniu przez 12-15 minut.
  12. umieszczamy słoik w garnku z gorącą wodą
  13. 7. Wyjmij wysterylizowany kompot z patelni. Zakręć całkowicie pokrywki. Jeśli osłona jest na klucz do zszywania, zwiń ją.
  14. całkowicie zakręcamy pokrywki
  15. 8. Odwróć puszki do góry nogami i zawiń je w ręcznik. Całkowicie schłodzić kompot w temperaturze pokojowej.
  16. odwracamy słoik
  17. 9. Następnie odwróć puszki i umieść je w ciemnym, najlepiej chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  18. 10. W tym roku na naszej daczy spodziewane są bardzo bogate zbiory gruszek z młodych drzew - gałęzie już się łamią. Jednak w lipcu z powodu ostrego trzasku i silnego wiatru zestrzelono kilkadziesiąt gruszek. Oczywiście nie mieli czasu na dojrzewanie. Dlatego postanowiono przygotować z nich takie półfabrykaty.
  19. 11. Aby przyspieszyć proces gotowania, możesz zagotować wodę na syrop w czajniku elektrycznym. W nim będzie się gotować znacznie szybciej niż na piecu na najwyższym ogniu.
  20. 12. Aby smak kompotu był bardziej intensywny, gruszki lepiej przekłuć w kilku miejscach wykałaczką przed włożeniem ich do słoików lub wykonać małe nacięcia nożem. Smacznego !
Domowa mrożona herbata
(1)
Sok dyniowy - domowy Kubuś
(2)