Cold brew coffee - kawa parzona na zimno

2023-01-07 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew to jedna z najwcześniejszych i najstarszych metod przygotowywania kawy, ale niestety nie jest wszystkim dobrze znana. Kawa parzona na zimno ma nie tylko łagodniejszy smak, ale jest też znacznie przyjaźniejsza dla ludzkiego żołądka. A do tego jest łatwy do wykonania we własnej kuchni!

Metoda cold brew została odkryta w Japonii, która od dawna słynie z ceremonii picia kawy i herbaty. To właśnie w Japonii od wieków parzono w ten sposób kawę, więc zalewanie zmiażdżonych ziaren gorącą wodą nie wchodziło w grę!

Co ciekawe, proces zalewania kawy zimną wodą i leżakowania jej przez 12-24 godziny daje zupełnie inną chemię ziaren i jednocześnie znacznie subtelniejsze smaki. Kawa cold brew ma łagodniejszy smak, znacznie mniejszą kwasowość i więcej kofeiny. Pomimo tego, że pH kaw zarówno gorących jak i zimnych jest niemal identyczne, cold brew ze względu na niższą kwasowość jest przyjazny dla osób z problemami żołądkowymi.

Należy również wspomnieć, że kawa cold brew produkowana jest w postaci koncentratu, który może stać w lodówce przez około 2 tygodnie nie tracąc nic ze swojego smaku i aromatu.

Robiąc zimne latte, zaleca się dodanie jednej czwartej filiżanki kawy i trzech czwartych mleka. W przypadku czarnej kawy rozcieńcz ją z wodą w stosunku 1:1 lub 1:2, w zależności od preferencji.

Tak naprawdę z koncentratem kawy cold brew można zrobić bardzo wiele, eksperymentować ze smakami, syropami, pić ją zarówno na zimno, jak i na ciepło. Najlepsze jest to, że gdy jest już gotowy, możesz cieszyć się kawą szybko, bez konieczności rozgrzewania czajnika, bez konieczności czekania i bez obciążania żołądka.

W przypadku oryginalnego cold brew zaleca się zmiażdżenie ziaren kawy, aby były gruboziarniste. Ale wiele razy robiłam cold brew z kawą mieloną i wychodziło świetnie! I nie przejmuj się, jeśli nie masz Chemexa, Harry'ego czy prasy francuskiej - wiekową kawę można swobodnie przerzucić przez metalowe sitko lub solniczkę.
Reklama

Korzyści płynące z COLD BREW:

- W pełni zaparzona kawa na zimno może stać w lodówce nawet do 2 tygodni, nie tracąc nic ze swojego smaku i aromatu. Natomiast gorąca kawa zaparzona na lodzie najlepiej smakuje w dniu jej zaparzenia.
- Znacznie łagodniejsze, słodsze i mniej kwaśne.
- Mniej kwasowości - więcej dobrego samopoczucia. Im gorętsza woda użyta do zaparzenia kawy, tym wyższa kwasowość. Ponieważ kawa cold brew nigdy nie jest podgrzewana, osoby mające problemy z kwasowością żołądka mogą jej spróbować bez odczuwania zaburzeń w samopoczuciu.
- Ze względu na wysoki stosunek kawy do wody, kawa cold brew jest mocniejsza i dość często stosowana jako koncentrat. Ale mimo wszystko w napoju nie ma goryczki ani kwaskowatości jak w zwykłej kawie parzonej gorącą wodą.
- Zawsze pod ręką. Mimo długiego czasu leżakowania, jeśli zrobisz większą ilość na raz, w upalne dni możesz szybko orzeźwić się smacznym napojem w kilka minut.
- Jeśli chcesz mieć gorącą kawę, możesz swobodnie podgrzewać kawę cold brew.
- Metoda cold brew jest również idealna dla kawy bezkofeinowej.

Wady COLD BREW:

- Długi czas parzenia. Długi czas parzenia: do pełnego zaparzenia kawy po raz pierwszy wystarczy zaledwie jeden dzień. Jeśli nie odczekasz co najmniej 12 godzin, aby kawa w pełni dojrzała, możesz skończyć z cieknącą wodą kawową. Zdecydowanie więc warto poczekać i po prostu jest to konieczne.
Reklama

A dla tych, którzy chcą eksperymentować, radzę się nie bać! Kawa parzona na zimno może nabrać zupełnie nowego smaku dzięki dodatkowi przypraw, syropów lub po prostu gorącego bitego mleka. Więc zacznijcie gotować już teraz!

Składniki

    • Zimna woda: 2 szklanki (stołowa lub filtrowana)
    • grubo zmielona kawa: ćwierć filiżanki (najlepiej świeżo zmielone lub zmiażdżone ziarna kawy)

    Wykonanie przepisu

  1. 1. Najpierw zalej kawę wodą i dobrze wymieszaj, aby suche granulki kawy nie unosiły się na powierzchni pojemnika.
  2. 2. Przykryj pojemnik folią cling lub pokrywką i wstaw do lodówki na około 12-24 godziny.
  3. 3. Po 12 godzinach przecedzić kawę przez drobne metalowe sitko lub dzbanek do kawy z papierowym filtrem (Chemex, Hario V60, French Press, jeśli jest dostępny).
  4. 4. Ponownie przykryj pojemnik i włóż go do lodówki na około godzinę, aby zastygł i aby pozostałe drobne granulki kawy osiadły.
  5. 5. Następnie przełóż lody do szklanki, wlej kawę i uzupełnij mlekiem (roślinnym lub krowim) oraz śmietanką.
  6. 6. Jeśli masz ochotę na słodkie, dodaj syrop z agawy lub cukru (zarówno zwykły, jak i smakowy).
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Cold brew coffee - kawa parzona na zimno
Domowe Pumpkin Spice Latte
(1)