Żeberka jagnięce z kością na patelni z makaronem Farfalle

2021-12-15 Autor przepisu Worldrecipes.pl

Żeberka jagnięce z kością na patelni z makaronem Farfalle
Pewnego razu na wycieczce do Nowego Jorku zostałem zaproszony na przyjęcie urodzinowe, które było zatłoczone. Gospodyni mieszkania przygotowywała na ten czas steki jagnięce, a ja musiałam pilnować całego procesu produkcji. Muszę przyznać, że wydawała się naprawdę kucharzem (właściwie to nawet zapomniałam zapytać, może jest). Doskonale przygotowała danie. Pamiętam nawet fotografowanie procesu produkcji, ponieważ zawsze zastanawiam się, jak ludzie przygotowują baraninę w różnych częściach świata.

Cały sens tego dania polega na tym, że jednocześnie powstają trzy części dania, które na koniec łączą się w jedną idealną całość: mięso, makaron i zielone warzywa. Farfalle to makaron w kształcie wstążki, można go zastąpić Fusilli lub Girandole - sprężyny (ale nie polecam zmieniać i robić wszystkiego tak, jak było). Do surowych warzyw najbardziej nadają się szparagi (szparagi), brokuły lub brokuły – to takie długo szypułkowe, delikatnie obrane krewne brokułów. Jeśli w kuchni nie ma nic surowego, smażone grzyby nadal są odpowiednie. Mięso piecze się na patelni w sumie około 6-7 minut, więc najdłużej w tym daniu będzie musiał ugotować makaron - 12 minut, a dokładniej trzeba postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

W jednej porcji znajduje się około 2-3 żeber jagnięcych / jagnięcych. Jedno opakowanie 450 gramów makaronu wystarczy na 8 porcji, najlepiej więc mieć co najmniej 16-20 kawałków mięsa. Krótko mówiąc, wydajność przepisu, który sam opisałem, to 8 porcji, jeśli masz trochę za dużo, podziel ilości według potrzeb. 

Do przygotowania potrzebne będą: jedna duża patelnia lub patelnia antypoślizgowa z powłoką ceramiczną do smażenia mięsa, a także jedna prosta stalowa patelnia z pokrywką do gotowania szparagów na parze i jeden garnek do gotowania makaronu.

Składniki

  • żeberka jagnięce: ~ 16-20 (1 kilogram)
  • sól: 1,5 łyżeczki (ilość na mięso; potrzebny będzie dodatkowy makaron i szparagi)
  • świeżo zmielony pieprz: 1,5 łyżeczki
  • posiekany rozmaryn / tymianek: 1 łyżeczka
  • czosnek: 10 ząbków
  • Makaron Farfalle: 1 opakowanie (450 gramów)
  • szparagi / brokuły / brokuły: 400 gram
  • oliwa z oliwek: 4 łyżki

  Wykonanie przepisu

 1. 1. Najpierw przygotujemy wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tego dania.
 2. żeberka jagnięce na patelni - składniki
 3. 2. Jagnięcinę umyć, osuszyć i przetrzeć ze wszystkich stron mieszanką soli, pieprzu i ziół. Pozostaw do marynowania w temperaturze pokojowej na około 10-30 minut.
 4. 3. Podgrzej czajnik wodą - aby ugotować na parze szparagi i jeden garnek osolonej wody - aby ugotować makaron.
 5. 4. Następnie wyłucz ząbki czosnku, ale nie tnij ich.
 6. 5. Umyj szparagi, popękaj dna ich twardego stęchłego. Umieść na patelni (gdzie jest z pokrywką), lekko solony.
 7. 6. Rozgrzej olej na średnim ogniu na patelni.
 8. 7. Usmaż mięso po obu stronach po około 3 minutach, dodaj "zdrowe" ząbki czosnku do szczelin. Powtórz narybek z resztą mięsa - upiecz nierozsiane, w jednej warstwie. Po upieczeniu mięso w środku musi pozostać trochę różowe, a na zewnątrz pięknie zrumienione.
 9. pieczone żeberka jagnięce
 10. 8. Wrzącą wodą zalać szparagami (lub innymi wybranymi warzywami), woda powinna pokryć dno o około 1-2 centymetry, szparagi niekoniecznie muszą być zanurzane. Szczelnie zamknij patelnię pokrywką i gotuj warzywa na parze przez około 3 minuty.
 11. 9. Po ugotowaniu krótko zalej warzywa zimną wodą, aby pozostały sztywne. Zmiażdż warzywa nożyczkami.
 12. 10. Ugotuj makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Odcedź, przełóż do miski, zalej tłuszczem i sokiem pozostałym po ugotowaniu mięsa, dodaj pieczony czosnek i szparagi (brokuły), lekko wymieszaj.
 13. 11. W środku naczynia uformuj piramidę z żeberk mięsa. Bez czekania możesz wolac rodzinę do stołu. Smacznego!
 14. żeberka jagnięce
Żeberka / Kąty z Domowymi Pampuchami i Buraczkami
(1)
Marynata do polędwicy wieprzowej
(1)